Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Żeby być dobrym trenerem i szkolić kierowców trzeba posiadać odpowiednią wiedzę

Utworzona: 2024-07-20


Trenerzy Akademii Kierowców Girteki wzięli udział w szkoleniu i testach funkcjonalności nowego elektrycznego samochodu ciężarowego Volvo. Mogli ocenić nie tylko specyfikę jazdy BEV, ale też wskazać najważniejsze aspekty, które trzeba uwzględnić w szkoleniach dla kierowców, którzy do tej pory jeździli samochodami z silnikiem diesla.

Cisza i komfort to nie wszystko

Elektryczny samochód ciężarowy zrobił na nas duże wrażenie. Nie czujesz, że prowadzisz, prawie nic nie słychać. Prowadzenie jest bardzo łatwe, gdyż nie ma większych różnic. Obsługa BEV jest bardzo podobna do samochodu ciężarowego z silnikiem Diesla, co pozwoli kierowcy szybciej przyzwyczaić się do sposobu prowadzenia takiego pojazdu mówi Singaras Čepaitis, Drivers Training Team Lead, Girteka.
To właśnie cisza wewnątrz i na zewnątrz samochodu jest jednym z najczęściej podkreślanych aspektów odróżniających ciężarówki z napędem elektrycznym od tych z silnikiem spalinowym. Jak zauważają trenerzy, pojazdy elektryczne zapewniają znacznie lepsze warunki pracy kierowców, z mniejszym hałasem, który mógłby im przeszkadzać lub irytować podczas realizacji dostaw ładunków.

Zaletą BEV jest płynniejsze przyspieszanie, niezależnie od pozycji pedału gazu i możliwość generowania energii elektrycznej za pomocą hamulca głównego. Dzięki osiągnięciu maksymalnego momentu obrotowego od początku biegu, kierowcy mogą szybciej zmieniać biegi na wyższe. Łatwiejsze jest też korzystanie z hamulca silnikowego. Z kolei, jak zauważają trenerzy, wciąż największym wyzwaniem dla kierowców elektrycznych samochodów ciężarowych pozostaje infrastruktura punktów ładowania. Nawet znając natężenie ruchu i prawdopodobieństwo wystąpienia korków, kierowcom może być trudno precyzyjnie obliczyć zasięg i przewidzieć, jak daleko mogą jechać.

Zasady ekonomicznej jazdy

Niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa, zasady ekonomicznej jazdy pozostają takie same. W szkoleniach z jazdy BEV należy jednak uwzględnić metody gromadzenia energii a tu, co podkreślają trenerzy Girteki, bardziej efektywnym sposobem będzie stosowane techniki toczenia (swobodne poruszanie się pojazdu bez przyspieszania i hamowania). Dlaczego? Kierowcy często nadmiernie korzystają z głównego hamulca w celu zgromadzenia większej ilości energii, a to skraca czas, w którym samochód mógłby się swobodnie toczyć bez zużycia energii. Istotne jest również zwrócenie uwagi na monitorowanie poziomu naładowania baterii w zależności od różnych temperatur otoczenia.

Ważna współpraca z producentami samochodów

Utrzymanie wysokiego poziomu umiejętności kierowców i tym samym efektywności usług logistycznych wymaga nie tylko dobrego przygotowania trenerów, ale też ich współpracy z producentami samochodów.

Rozumiemy, że aby osiągnąć doskonałość, najpierw musimy wyposażyć naszych trenerów w niezbędną wiedzę i umiejętności. Dzięki ścisłej współpracy z producentami takimi jak Volvo, zapewniamy trenerom dostęp do najnowszych informacji i praktyczne doświadczenie z pojazdami BEV wyjaśnia Andrius Žukauskas, Head of E-Mobility, Girteka.
Takie podejście pozwala trenerom litewskiej firmy przekazywać wiedzę 12 000 kierowców i zapewnić przygotowanie ich do obsługi zaawansowanych technologicznie samochodów. W przypadku pojazdów BEV, szkolenia ukierunkowane są na sposoby zarządzania energią, optymalizację zasięgu i techniki ekonomicznej jazdy, co jest kluczowe dla ich efektywnego wykorzystania.

W kierunku zrównoważonych rozwiązań

Wdrożenie pojazdów BEV jest znaczącym krokiem w kierunku zrównoważonej logistyki, ale jednocześnie wymaga odpowiedniego przygotowania do ich wdrożenia. Dla zintegrowania elektrycznych samochodów ciężarowych z operacjami konieczne jest zrozumienie ich możliwości i sposobów użytkowania. A to zapewniają nie tylko zaawansowane programy szkoleniowe, ale też praktyczne doświadczenie.

Tego typu sesje szkoleniowe są niezbędne, ponieważ rozszerzamy naszą flotę BEV, przy zapewnieniu utrzymania wysokich standardów usług. Ta inicjatywa podkreśla nasze zaangażowanie zarówno w odpowiedzialność wobec środowiska, jak i doskonałość zawodową. Przekazywanie naszym trenerom aktualnej wiedzy gwarantuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do sprostania zmieniającym się potrzebom klientów i zapewnieniu najwyższej jakości obsługi komentuje Andrius Žukauskas.
Źródło: Girteka
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels