Dlaczego warto inwestować w opony premium? Jak szybko wyższa cena zakupu zostaje zrekompensowana niższymi kosztami eksploatacji, wydłużonym przebiegiem i ograniczeniem liczby awarii?
Opony premium charakteryzują się lepszą trwałością, co minimalizuje ryzyko rozcięć i przebić, a co za tym idzie - zwiększa możliwość ich późniejszego bieżnikowania. Ponadto, innowacyjne technologie stosowane przez renomowane marki, takie jak Goodyear, przekładają się na wyższą efektywność paliwową, co prowadzi do realnych oszczędności dla użytkowników. Przykładowo, nasze ostatnie nowości - opony EQMAX i EQMAX ULTRA dzięki nowej mieszance bieżnika z wyższą zawartością krzemionki mogą oferować do 20% dłuższy przebieg oraz do 6% niższe opory toczenia w porównaniu z poprzednikami. Wysoce odporna na ścieranie mieszanka bieżnika z krzemionką z popiołu łuski ryżowej została zaprojektowana tak, aby poprawić trwałość, ograniczyć wytwarzanie ciepła i zmniejszyć opory toczenia, co przekłada się na dłuższy przebieg i większą oszczędność paliwa. Inwestycja w opony premium przynosi długofalowe korzyści finansowe oraz operacyjne i mimo początkowo wyższej ceny, szybko zwraca się w postaci niższych kosztów eksploatacji, wydłużonego przebiegu oraz ograniczenia liczby awarii, które mogą znacząco wpływać na mobilność i efektywność floty.
Przemyślane zakupy ogumienia i odpowiednie zarządzanie oponami do pojazdów ciężarowych mogą być skutecznym sposobem na obniżenie kosztów operacyjnych firm transportowych. Na co powinni zwrócić uwagę operatorzy flot chcący wygenerować maksymalne oszczędności?
Odpowiednie ogumienie oraz dbałość o jego stan to fundament dobrze prosperującej firmy transportowej i logistycznej, która chce działać efektywnie i mieć zadowolonych kontrahentów. Jednym z kluczowych aspektów jest monitorowanie ciśnienia w oponach, które wpływa na opory toczenia, a tym samym na zużycie paliwa, a także na żywotność ogumienia. Chcemy uniknąć sytuacji, w której nasi klienci inwestują duże pieniądze w nowe produkty, a potem przez brak dbałości o prawidłowe ciśnienie w oponach tracą na oporach toczenia. Dlatego w pakiecie Goodyear Total Mobility są oferowane takie rozwiązania jak TPMS, CheckPoint i DrivePoint, które pozwalają na bieżąco monitorować stan opon, przewidywać zagrożenia i eliminować potencjalne problemy zanim dojdzie do poważnych awarii, które mogłyby doprowadzić do "uziemienia" pojazdów.Co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? Goodyear TPMS to zestaw czujników montowanych na obręczach kół, które pozwalają monitorować ciśnienie i temperaturę w każdej z opon. Dane są przekazywane w przystępnej formie do aplikacji obsługiwanej przez kierowcę oraz menadżera floty. Dostęp do tych danych nie tylko ułatwia życie kierowcom, zwiększa ich bezpieczeństwo i ogranicza liczbę awarii związanych z oponami, ale również pozwala menadżerom flot precyzyjnie monitorować stan opon i wykrywać możliwe nieprawidłowości, zanim dojdzie do incydentu drogowego. Przekłada się to na ograniczenie kosztów naprawy i terminowe dostarczenie towaru, co jest kluczowe dla klientów z branży TSL. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, fleet manager może skorzystać z pomocy całodobowej ServiceLine24 i skierować pojazd do jednego z 2000 warsztatów sieci TruckForce, rozlokowanych w całej Europie, by usunąć usterkę lub zapobiec jej wystąpieniu.
CheckPoint, czyli czytnik najazdowy, to zamontowana na podłożu metalowa płyta, która dzięki kamerom, laserom i czujnikom dokonuje szybkiej analizy opon w momencie, gdy pojazd nad nią przejeżdża. Zaawansowana technologia predykcyjna interpretuje dane w ciągu kilku sekund, zapewniając dokładny pomiar ciśnienia w oponach, pozostałej głębokości bieżnika, obciążenia osi i całkowitej masy pojazdu. System kamer odczytuje numer rejestracyjny pojazdu, co umożliwia automatyczne przypisanie raportu do konkretnej ciężarówki. Dla mniejszych firm polecany jest system DrivePoint, składający się z czujników ciśnienia umieszczonych na zaworach opon i odbiorników zasilanych bateriami, zamontowanych w wybranym miejscu w bazie floty, które odczytują stan ciśnienia we wszystkich oponach w momencie przejazdu pojazdu. Zebrane dane są przesyłane do chmury Goodyear, analizowane i wyświetlane w formie raportu w aplikacji do zarządzania flotą Fleet Manager. System jest zalecany wszędzie tam, gdzie pojazdy często wyjeżdżają na krótkie trasy.
Firmy, które chcą być konkurencyjne, efektywne i zrównoważone środowiskowo muszą inwestować w nowoczesne rozwiązania. Technologie oferowane przez Goodyear to nie tylko odpowiedź na współczesne wyzwania, ale również przygotowanie na przyszłość, w której autonomiczne pojazdy, cyfryzacja i inteligencja danych staną się standardem. Odpowiednie opony w połączeniu z nowoczesnymi narzędziami pozwalają nie tylko zminimalizować koszty, ale też maksymalnie zwiększyć efektywność operacyjną floty.
Jaka jest wśród polskich przewoźników świadomość tego, że oszczędności paliwa i zwiększenie wydajności floty przynosi również dobrze skonstruowana strategia związana z oponami? Które z firm (profil, wielkość) postrzegają ogumienie nie tylko jako źródło koniecznych wydatków, ale także potencjalnych korzyści?
Świadomość polskich przewoźników w tym aspekcie wzrasta z roku na rok. Trendem, który wzmocnił się w 2024 roku jest rola kosztów. Podczas gdy duże floty są bardziej zorientowane na reputację, te mniejsze nadal kierują się kosztami, a 45% mniejszych flot bierze pod uwagę zrównoważony rozwój jako sposób na obniżenie kosztów operacyjnych. Redukcja zużycia paliwa to podstawowa strategia na rzecz większej równowagi. Przedstawiciele flot wszystkich rozmiarów twierdzą, że obecnie wdrażają opony oszczędne pod względem zużycia paliwa (52%), nowsze pojazdy (58%), szkolenia kierowców (44%) i rozwiązania telematyczne (43%) w celu monitorowania i ograniczania zużycia paliwa. W Goodyear wierzymy, że klucz do sukcesu leży w innowacjach i praktycznych rozwiązaniach. Rosnące wykorzystanie zrównoważonych materiałów i technologii w produktach takich jak nasza gama opon EQMAX daje wgląd w to, w jaki sposób floty mogą zmniejszyć swój ślad węglowy bez poświęcania wydajności operacyjnej. Te nowe produkty zapewniają do 20% lepsze przebiegi i do 6% lepszy opór toczenia, a wszystko to przy wykorzystaniu aż do 55% materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych.Które z rozwiązań pakietu Goodyear Proactive Solutions są najbardziej popularne wśród polskich przewoźników i czy widać zmiany ich nastawienia/preferencji w ostatnich latach?
Polscy przewoźnicy coraz chętniej sięgają po nowoczesne technologie, które upraszczają codzienne zarządzanie flotą i pozwalają oszczędzać czas oraz pieniądze. Widoczna jest tendencja, że im większa flota, tym większe zainteresowanie wprowadzaniem zaawansowanych rozwiązań technicznych. W ostatnich latach istotny wpływ na wybór rozwiązań miały unijne regulacje, na przykład nakładające obowiązek instalacji systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) w nowych pojazdach, takich jak ciężarówki, autobusy i naczepy. System Goodyear TPMS cieszy się dużą popularnością wśród polskich przewoźników, ponieważ nie tylko spełnia te wymogi, ale także zapewnia bieżący dostęp do informacji o stanie opon, zwiększając bezpieczeństwo i redukując koszty operacyjne. Uznanie zyskuje również czytnik najazdowy CheckPoint, zwłaszcza wśród flot regionalnych, który dzięki zaawansowanym rozwiązaniom umożliwia szybkie i precyzyjne pomiary stanu opon bez konieczności wyłączania pojazdów z eksploatacji. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane za wygodę i oszczędności czasu. Zmiany w preferencjach polskich przewoźników w ostatnich latach wyraźnie pokazują, że technologie wspierające efektywne zarządzanie flotą stają się standardem. Nie tylko spełniają wymogi prawne, ale również odpowiadają na rosnące potrzeby związane z optymalizacją działalności.Rozmawiał: Cezary Bednarski