Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Koniec z tematem tabu wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę w Polsce?

Utworzona: 2024-11-19


Poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej poinformował, że do Sejmu ma trafić przygotowana ustawa 'Jasne zarobki' o obowiązku informacyjnym wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.

Dlaczego to rozwiązanie kończy temat tabu, jakim są płace? Jak tłumaczy poseł, każde ogłoszenie o pracę będzie musiało posiadać widełki wynagrodzenia, co sprawi, że zmniejszy się luka płacowa - różnica między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Do tego z czasem ma powstać siatka wynagrodzeń w Polsce, dzięki czemu młodzi ludzie będą wiedzieli jaki zawód w przyszłości wybrać. Ponadto, przyczyni się to mobilności na rynku pracy, jak również uprości procesy rekrutacyjne.

Bez względu na to, czy projekt 'Jasne zarobki' zostanie uchwalony czy też nie, widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę mają pojawić się od 2026 roku. Jak wskazuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, do czerwca 2026 roku powinna zostać zaimplementowana w polskich przepisach dyrektywa unijna nakazująca informowanie kandydatów do pracy przynajmniej o widełkach wynagrodzenia na stanowisku, na jakie aplikują – i to jeszcze przed rozmową rekrutacyjną.

Z 55. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster wynika, że 91 proc. Polaków już na etapie szukania nowej pracy preferuje aplikowanie na ofertę z informacją o wysokości wynagrodzenia. 67 proc. z nich podkreśla, że dzięki temu mogą oszczędzić czas i energię, bo już wówczas wiedzą, czy dana oferta jest na poziomie ich oczekiwań finansowych. 24 proc. twierdzi, że oznacza to mniejsze ryzyko podania zbyt wysokiej stawki, przez którą nie dostaliby pracy. 23 proc. badanych czuje się skrępowana rozmowami na temat poziomu wynagrodzeń, a 21 proc. ma trudności z określeniem poziomu płac na danym stanowisku. 81 proc. w ogłoszeniu chciałoby znaleźć dokładną wysokość stawki zasadniczej, 80 proc. chętnie poznałoby widełki oraz informację o dostępnych premiach, a 78 proc. o wartości benefitów. Więcej na ten temat przeczytacie w materiale Polscy pracownicy chcą łamania tabu - ponad 1/2 popiera jawność widełek płacowych.

Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels