Ponieważ sytuacja milionów pracowników transportu w całej Europie zależy od przestrzegania przepisów w sprawie dobrych warunków pracy, dyrektywa CSDD stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia odpowiedzialnych praktyk biznesowych w złożonych łańcuchach dostaw. Dyrektywa CSDD jest również kluczem do rozwiązania podstawowej przyczyny niedoborów pracowników w Europie: braku dobrych miejsc pracy w transporcie. Wzywamy państwa członkowskie UE, aby skorzystały z tej okazji i głosowały za przyjęciem tego kluczowego rozporządzenia powiedziała Livia Spera, Sekretarz Generalna ETF.W piśmie skierowanym do wszystkich państw członkowskich UE obie organizacje podkreśliły pilną potrzebę wprowadzenia wymogów dotyczących należytej staranności, podkreślając wyzwania stojące przed pracownikami transportu w złożonych i często nieprzejrzystych łańcuchach dostaw. W obliczu rosnącej roli podwykonawstwa i cięcia kosztów, ETF i ITF podkreślają znaczenie Dyrektywy jeśli chodzi o możliwość zapobiegania wyzyskowi i nadużyciom w całym łańcuchu.
Ostatnie doświadczenia w Niemczech, gdzie istnieje prawo dotyczące należytej staranności, pokazują skuteczny wpływ przepisów na szerzenie się pozytywnych zmian w postępowaniu biznesowym i ograniczanie bezkarności korporacji łamiących prawa człowieka powiedział Stephen Cotton, Sekretarz Generalny ITF.
Zdaniem ETF i ITF, dyrektywa pomoże:
🔸 stworzyć równe warunki działania dla odpowiedzialnych przedsiębiorstw poprzez zapewnienie uczciwej konkurencji i zapobieganie fragmentacji na rynku wewnętrznym;🔸 odbudować zaufanie do podmiotów gospodarczych i przyciągnąć odpowiedzialnych inwestorów;
🔸 zachęcać do stosowania zrównoważonych praktyk biznesowych poprzez uwzględnienie praw człowieka i kwestii środowiskowych w podstawowych modelach biznesowych;
🔸 zaprawić godne warunki pracy w całym łańcuchu dostaw poprzez zachowanie należytej staranności i w ten sposób przyczynić się do większej stabilności gospodarczej i społecznej.
Ponieważ Parlament Europejski wyraził już zdecydowane poparcie dla dyrektywy, głosowanie w Radzie to kluczowy ostatni krok, który umożliwi jej wdrożenie. Dyrektywa będzie ważną częścią systemu odpowiedzialności korporacyjnej, który w przyszłości może zostać ujęty w globalnym traktacie ONZ w sprawie biznesu i praw człowieka.
Źródło: ETF i ITF