W UE i na szczeblu krajowym przedstawiciele skrajnej prawicy konsekwentnie głosowali przeciwko prawom pracowników, kwestionując tym samym ciężko wywalczone prawa zapewniające ochronę i korzyści, na które liczą miliony ludzi, także w branży transportowej. Wzmocnienie udziału skrajnej prawicy nie jest zjawiskiem odosobnionym, ale objawem głębszych niepokojów gospodarczych i społecznych. Lata polityki UE, która nie uwzględniała głosu pracowników spowodowały wzrost inflacji, podczas gdy mechanizmy państwa opiekuńczego zostały zniszczone przez politykę neoliberalną w całej Europie. Doprowadziło to do powszechnej niepewności gospodarczej i społecznej, przez co wiele osób z trudem wiąże koniec z końcem.
Ambitne cele Zielonego Ładu są bardzo potrzebne, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi. Jak dotąd UE nie przedstawiła jednak sensownych propozycji, które umożliwiłyby urzeczywistnienie sprawiedliwej transformacji. Wobec wysokiej inflacji, w obliczu wojny toczącej się na skraju Europy, niedofinansowania państwowych działań opiekuńczych i konkretnego ryzyka, że cena transformacji ekologicznej spadnie na barki ludzi pracy, wielu czuje się opuszczonych i podatnych na skrajnie prawicową populistyczną retorykę. Dotyczy to szczególnie młodych Europejczyków – jak wynika z kilku badań, w wielu krajach to właśnie młodzi ludzie głosowali na partie skrajnie prawicowe.
Ponieważ toczą się rozmowy na temat budowy koalicji większościowej w Parlamencie Europejskim, Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) ponawia swój apel do partii demokratycznych, aby nie tworzyły żadnej koalicji z partiami skrajnie prawicowymi. Jednocześnie ETF apeluje do przyszłej Komisji, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE o uwzględnienie w programie politycznym kolejnej UE:
🚩 ambitnego planu sprawiedliwej transformacji skupiającego się na osobach pracujących, aby zapewnić powstanie atrakcyjnych miejsc pracy z godziwą płacą i lepszymi warunkami;
🚩 ulepszonych i kompleksowych usług publicznych, które spełniają potrzeby wszystkich obywateli, a mianowicie w zakresie transportu publicznego, opieki zdrowotnej i edukacji;
🚩 europejskiej polityki przemysłowej, która uznaje strategiczną rolę transportu i umożliwia finansowanie infrastruktury, transportu publicznego, wspiera europejskie przedsiębiorstwa narażone na globalną konkurencję, łącząc takie wsparcie z uwarunkowaniami społecznymi.
Siły demokratyczne mają do odegrania kluczową rolę w odbudowie bezpieczeństwa i nadziei poprzez realizację tych obietnic. ETF będzie nadal walczyć o ochronę praw pracowników i promowanie sprawiedliwej i zrównoważonej Europy dla wszystkich, wierząc, że pozytywne zmiany są w zasięgu.
Źródło: ETF
Utworzona: 2024-06-14