Jak wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie inFaktu, tylko 44 proc. polskich mikro i małych firm słyszało o Krajowym systemie e-Faktur. Spośród nich w co piątej nie ma jeszcze planów na implementację KSeF. Rozwiązania służące integracji księgowości z systemem e-faktur zostały już wdrożone w co czwartym przedsiębiorstwie.
W mojej ocenie Ministerstwo Finansów powinno, obok audytu, rozpocząć również sprawdzanie regulacji prawnych związanych z Krajowym System eFaktur, przede wszystkim w zakresie aktów wykonawczych. Kolejnym ważnym krokiem jest podanie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Obecnie wiele firm wdraża albo wdrożyło już system, a teraz pozostaną w zawieszeniu, nie wiadomo do kiedy. Z drugiej strony firmy, które jeszcze nie rozpoczęły wdrożenia, mogą nie rozpoczynać procesu do czasu ogłoszenia nowego terminu. Im szybciej Ministerstwo poda konkretną datę, tym więcej czasu będą mieć przedsiębiorcy, żeby przygotować się na KseF. Jak pokazało Badanie Polskiej Przedsiębiorczości, to co negatywnie wpływa na przedsiębiorców, to brak stabilnego prawa i jego niepewność tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Jak przedsiębiorcy oceniają KSeF?
Ekspert inFakt ocenia, że obowiązkowe korzystanie z KSeF będzie rewolucją w wystawianiu faktur. Nie tylko zmieni sposób obiegu dokumentów, ale także zmusi przedsiębiorców do korzystania z jednej, uniwersalnej platformy. Wprowadzenie obowiązkowego fakturowania tylko drogą elektroniczną było oceniane pozytywnie przez prawie 40 proc. respondentów Badania Polskiej Przedsiębiorczości. Co czwarty ankietowany ocenił to rozwiązanie negatywnie.Źródło: Sarota