Najważniejsze rozwiązania:
🚩 Możliwość złożenia elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu.🚩 Wniosek będzie można złożyć online za pośrednictwem usługi udostępnionej przez ministra cyfryzacji lub w urzędzie, gdzie dane zostaną wprowadzone przez pracownika do elektronicznego formularza.
🚩 Urzędy będą mogły prowadzić elektroniczną archiwizację.
🚩 Nie będzie wymagane przedstawienie papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym, jeśli jego wynik znajduje się w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
🚩 Zniesiony zostaje obowiązek legalizacji tablic rejestracyjnych przy rejestracji pojazdu, jeśli właściciel chce zachować dotychczasowy numer rejestracyjny – wystarczy oświadczenie, że tablice są czytelne i nieuszkodzone.
🚩 Organy rejestrujące w Polsce i innych państwach UE będą mogły elektronicznie wymieniać dane o pojazdach przed ich rejestracją.
🚩 Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo obrotu pojazdami sprowadzanymi z zagranicy.
🚩 Termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu nabytego w drodze spadku zostaje wydłużony z 30 do 60 dni.
🚩 Będzie możliwość uzyskania potwierdzenia w dowodzie rejestracyjnym, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy – bez konieczności wykonywania dodatkowych badań technicznych, jeśli informacja ta znajduje się w dokumentach homologacyjnych.
🚩 Wprowadzona zostaje możliwość czasowej rejestracji pojazdu także w urzędzie właściwym dla miejsca zakupu.
🚩 Rozwiązanie to ułatwi wywóz pojazdu za granicę lub przejazd na badanie techniczne.
Większość przepisów wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niektóre rozwiązania techniczne, które wymagają dostosowania systemów informatycznych, zaczną obowiązywać od 18 stycznia 2027 roku.
Źródło: KPRM
Zapytaj czatbota ChatGPT