Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Niemcy zaktualizowali normy bezpieczeństwa w przewozach autotransporterami

Utworzona: 2024-09-30


W Niemczech weszła w życie nowa wersja normy VDI 2700 w częściach 8, 8.1 i 8.2. Aktualizacja wyznacza nowe standardy w dziedzinie zabezpieczania ładunków w przewozach drogowych pojazdów realizowanych autotransporterami.

Profesjonalne zabezpieczenie ładunku jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa na drogach. Wymagania w tym względzie różnią się znacznie w zależności od transportowanego ładunku i z czasem ulegają modyfikacjom ze względu na rozwój techniczny i zmieniające się warunki transportu. W przypadku przewozów pojazdów z wykorzystaniem autotransporterów mamy np. do czynienia z większą masą własną samochodów elektrycznych w porównaniu z konwencjonalnymi. Innymi słowy, wytyczne VDI opisują aktualny stan techniki. Nowe uregulowania obowiązują od pierwszego września tego roku – nie przewidziano okresu przejściowego na dostosowanie się przewoźników do zaktualizowanych norm.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich autotransporterów, które poruszają się po terytorium Niemiec, bez względu na kraj, w którym środki transportu są zarejestrowane. Krótko mówiąc, muszą się do nich dostosować, pod groźbą kar nakładanych przez organy kontrolne, wszyscy przewoźnicy realizujacy transporty po niemieckich drogach. Oznacza to, że autotransportery oraz stosowane w nich elementy zabezpieczające ładunek muszą być sprawdzone, certyfikowane i zgodne z nowymi wytycznymi. Nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają, że dołożą starań, aby wytyczne VDI dotyczące transportu pojazdów zostały przeniesione do norm europejskich.

Aby uwzględnić złożoność tematu, zaangażowane zostały wszystkie grupy specjalistów – od producentów pojazdów i sprzętu mocującego po firmy testujące i ubezpieczalnie.

Kiedy sprawdziliśmy stare wytyczne, odkryliśmy, że brakowało parametrów technicznych dotyczących między innymi tarcia pomiędzy elementem podłoża a oponą. Aspekty te są szczególnie ważne, ponieważ kliny pod koła i pasy mocujące są połączone bezpośrednio z elementami zabudowy. Jaki jest sens określania wytrzymałości pasa mocującego, gdy nie wiadomo, jaką siłę może przyjąć element podłoża? Te wartości wytrzymałościowe są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego połączenia przewożonego pojazdu z autotransporterem
mówi Hans-Josef Neunfinger, przewodniczący komisji ds. wytycznych VDI.
Aktualizacja dotyczy również kwestii, czy pasy mocujące muszą się cechować określoną nominalną siłą napięcia (STF), aby właściwie docisnąć oponę do elementu podłoża. Znalazło to potwierdzenie w szeroko zakrojonych jazdach testowych pojazdów z zawieszeniem adaptacyjnym (ADS). Dowiodły one, że do bezpiecznego dociśnięcia opony niezbędna jest określona nominalna siła napięcia pasów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ współczesne auta elektryczne są znacznie cięższe niż te z napędem konwencjonalnych, co dodatkowo obciąża systemy transportowe.

Nowe wytyczne uwzględniają także fakt, że auta często transportuje się w układzie piętrowym. Powoduje to powstawanie specyficznych sił, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczaniu ładunków. Części 8.1 i 8.2 standardu VDI 2700 zawierają szczegółowe instrukcje i definiują metody badań w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa podczas transportu pojazdów w układzie piętrowym. Specjaliści podkreślają, że nowe wytyczne nie opierają się wyłącznie na teoretycznych założeniach, ale na szeroko zakrojonych testach drogowych i są wynikiem współpracy wielu specjalistów.

Źródło: VDI
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels