Jak podało prawodrogowe.pl, informację składał wiceminister Stanisław Bukowiec, który omówił aktualne regulacje prawne, wskazał obowiązywanie regulacji nie później niż do 20 września 2026 r., ale też powiedział: „ministerstwo infrastruktury podejmuje działania mające na celu opracowanie nowego aktu prawnego, który będzie obejmował swoim zakresem m.in. wymagania dotyczące sygnałów i sygnalizatorów drogowych. Celem nowelizacji będzie przyjęcie rozwiązań, które będą odpowiadały potrzebom uczestników ruchu drogowego oraz aktualnym technologiom możliwym do stosowania w branży drogowej. Podstawową przesłanką do wydania nowego aktu wykonawczego jest konieczność zapewnienia m.in. czytelności i zrozumiałości sygnałów drogowych dla uczestników ruchu oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prace nad rozporządzeniem mają charakter wieloaspektowy ze względu na obszerny zakres do uregulowania, jak i bardzo szerokie grono odbiorców nowych regulacji”.
W ramach dyskusji zwracano uwagę na istniejący duży problem z zastosowaniem - jak to nazwano - odmierzaczy czasu np. na drogach samorządowych. Wskazywano na przypadki likwidacji nowo zainstalowanych urządzeń. Mówiono o nowych technologiach, proponowano wprowadzenie świateł pulsacyjnych na głównych drogach. Padło pytanie dotyczące sekundników: „Czy one nie sprawdziły się? A może były instalowane w sposób nieprawidłowy”? Podnoszono kwestie właściwego oznakowania fotoradarów, czy odcinkowego pomiaru prędkości, ewentualnie zmiany ich kształtu czy formy. Zgłoszono potrzebę analiz raportów dotyczących wpływu montownia sekundników, postulowano przygotowanie konkretnych propozycji-wytycznych dla samorządów instalujących sygnalizacje.
Wiceminister podsumowując wypowiedzi i odpowiadając na pytania konkludował: „Na razie będziemy chcieli zmienić te przepisy, żeby one odpowiadały potrzebom, które w tej chwili są zgłaszane, ale trzeba sobie powiedzieć, że przed nami pewnie wyzwania dużo, dużo większe”. Posłowie informację przyjęli.
Zachęcamy do przeczytania naszego materiału, w którym kilku zawodowych kierowców dzieli się swoją opinią na temat sekundników. Nasi rozmówcy jednomyślnie zauważają korzyści płynące z tego rozwiązania, które może poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu na drogach. Więcej informacji w materiale: Sekundniki potrzebne czy nie? Kierowcy są za...
Źródło: prawodrogowe.pl
Utworzona: 2024-11-15