Trzy funkcje w jednym pojeździe
Jeszcze kilka lat temu standardem było zamawianie osobnych maszyn do każdej z operacji. Na plac budowy, na przykład linii energetycznej, musiały często przyjeżdżać trzy różne pojazdy, generując znaczne koszty utrzymania i obsługi operatorskiej. HEWEA proponuje zmianę tej perspektywy.Nie chodzi o zastępowanie poszczególnych maszyn na budowie, lecz o integrację ich kluczowych funkcji w jednym niezawodnym pojeździe specjalnym, które wykonuje różne etapy pracy w najtrudniejszych warunkach i realizuje specjalistyczne zadania na budowach i remontach infrastruktury energetycznych mówi Remigiusz Zabolski Dyrektor Marketingu w firmie HEWEA.Rozwiązanie 3w1 to nie tylko znacząca oszczędność finansowa w porównaniu z zakupem trzech oddzielnych maszyn, ale również większa funkcjonalność, zakres i efektywność pracy.
Co kryje się pod pojęciem 3w1?
Pojazdy 3w1 łączą w sobie:🚩 Żurawie HDS (Hydrauliczny Dźwig Samochodowy), które w terminologii Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) określany są jako żurawie przenośne (przeładunkowe). Pojazdy te stanowią dźwignicę zamontowaną na samochodzie ciężarowym (między kabiną a skrzynią lub z tyłu pojazdu), służącą do załadunku i rozładunku towarów.
🚩 Zwyżkę HPK (Hydrauliczny Podnośnik Koszowy), będącą według UDT podestem ruchomym przejezdnym. Maszyna przeznaczona jest do przemieszczania osób na stanowiska robocze na platformie, z której wykonują prace.
🚩 Urządzenie hakowe (UH), nazywane przez UDT dźwignikiem o ruchu nieprostoliniowym. Służy do przemieszczania ładunków w specjalnych kontenerach lub pojemnikach na niewielkie wysokości.
🚩 Niezawodny Pojazd Specjalny, posiadający odpowiednio zaprojektowane i wzmocnione podwozie – najczęściej terenow-ciezarowe – zdolne do bezpiecznego przenoszenia obciążeń i integracji wszystkich powyższych systemów w trudnych terenach bezdroży.
Certyfikacja pojazdów specjalnych 3w1 – klucz do bezpieczeństwa i legalności
Montaż tak wielu zaawansowanych urządzeń na jednym pojeździe wymaga nie tylko precyzyjnego projektu i wykonania, ale przede wszystkim rygorystycznej certyfikacji. Jest ona znacznie bardziej złożona niż w przypadku pojazdów z pojedynczą funkcją. HEWEA kładzie szczególny nacisk na ten aspekt, zwłaszcza w kontekście coraz popularniejszych żurawi wyposażonych w kosze osobowe.Zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE oraz normą PN-EN 280-1:2022-07, pojazd z żurawiem HDS i platformą roboczą (koszem) traktowany jest jako jedno urządzenie wg. MEWP (Mobile Elevating Work Platform – Podest Ruchomy Przejezdny). Jeśli taka maszyna umożliwia podnoszenie osób na wysokość powyżej 3 metrów, co stwarza ryzyko upadku, podlega ona obowiązkowemu badaniu typu WE przez Jednostkę Notyfikowaną.
Aby wprowadzić żuraw z koszem na rynek, konieczne jest przeprowadzenie badania TYPU i wystawienie Deklaracji Zgodności CE na kompletną maszynę. Dokumentacja musi zawierać m.in. instrukcję obsługi kompletnej maszyny oraz wspomnianą deklarację z danymi jednostki notyfikowanej i numerem certyfikatu badania TYPU. Przedsiębiorca wprowadzający maszynę na rynek jest zobowiązany przechowywać te dokumenty przez 10 lat mówi Remigiusz Zabolski, Dyrektor Marketingu w firmie HEWEA.HEWEA świadomie wybiera drogę pełnej i transparentnej certyfikacji, realizując badania TYPU, dostarczając klientom kompletną dokumentację dla maszyn MEWP oraz certyfikację. Cena takiej procedury wynosi od 4 do 5 tysięcy euro za badanie przez Jednostkę Notyfikowaną. Choć są to dodatkowe i nie małe koszty, gwarantują bezpieczeństwo i legalność użytkowania pojazdów 3w1.
Spotykamy się z praktykami niektórych dostawców, którzy oferują żurawie z adaptacją do kosza, dostarczając jedynie instrukcję samego kosza, pomijając kluczowe badanie TYPU i wymaganą Deklarację Zgodności CE dla całej maszyny MEWP. Takie działanie jest niezgodne z przepisami i niesie za sobą ryzyko dotkliwych kar finansowych, obowiązku wycofania maszyny z rynku, a nawet odpowiedzialności karnej. W razie wypadku, organy nadzorcze w pierwszej kolejności zażądają od użytkownika pełnej dokumentacji, w tym Deklaracji Zgodności CE i decyzji UDT podkreśla ekspert firmy HEWEA.Inwestycja w pojazd specjalny 3w1 od HEWEA to krok w stronę optymalizacji pracy, redukcji kosztów i – co najważniejsze – gwarancji bezpieczeństwa potwierdzonej rygorystycznymi badaniami oraz certyfikatami.
Źródło: Hewea