Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Pauza 45h na wyjętej karcie Wyszków

ID: 247293


Witam mam pytanie pracuje w Wyszkowskiej firmie i szef każe na pauzę weekendową wyjąć kartę z tachografu. Czy jest to ok czy grozi mi coś z tego tytułu?

~Janusz
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

Posty (74)

~Breaker Breaker
To znaczy ze nie można spac w kabinie i jednocześnie pobierac ryczalt za nocleg poza kabiną.
Wóz albo przewoz
~Breaker Breaker
Ciekawe ktory śofer mając do dyspozycji 35 ojro ryczałtu pójdzie do hotelu?
Zaden. Zasloni taki zaslony i będzie udawac ze go tam nie ma.
Siusiu do butelki, kupa do reklamowki i dwie doby wytrzyma
PavelSPM
2019-11-22 14:49:32
"To znaczy ze nie można spac w kabinie i jednocześnie pobierac ryczalt za nocleg poza kabiną... "

Mądry od razu zrozumiał.
Głupiemu wyjaśniać nie ma sensu, ponieważ i tak nie zrozumie.
"Dostajesz ryczalt noclegowy - nie spisz w pojeździe" - to może być tylko wewnętrznym rozporządzeniem nie do końca adekwatnego "kierownika" firmy. Jako nie przewidujący z glupotami "kierownik" firmy, oczywiście, ma prawo coś takiego (zabronić nocować w kabinie) wprowadzić.

2

PavelSPM
W sytuacjach kiedy przepisy pozwalają nocować w kabinie, to oczywiście że kierowca wolę nocować w kabinie a nie w Hotelu i dostawać (nie zarabiać) 63-98 euro za dobę (38-52 euro dieta plus 21-50 euro ryczałt za nocleg) w zależności od kraju docelowego zgodnie z Roz. MPiPS od 01. 03. 2013 r.

2

~Breaker Breaker
Ryczałt dostajesz za to, ze nie korzystasz z noclegu zapewnionego przez pracodawcę i ponosisz koszty związane ze znalezieniem innego noclegu.
~Marek
Do PavelSPM - nie obrażajmy się nawzajem, tylko rozmawiajmy merytorycznie.

Zakaz odbierania pauzy w kabinie dotyczy tylko pauzy 45 h - tutaj jest pełna zgoda. Zakładam jednak, że kierowca śpi prawie każdej nocy, więc zgodnie z twoją logiką, codziennie powinien mieć prawo pójść do hotelu, zapłacić, wziąć rachunek i potem domagać się zwrotu od firmy.

Tak nie jest! W normalnych firmach, gdzie ryczałt za nocleg jest wypłacany, kierowca dostaje go za każdą noc spędzoną w trasie; w dużym uproszczeniu na przestrzeni dwóch tygodni, jak ma np. 10 noclegów, z czego jeden wypada w czasie pauzy 45 h. Oznacza to, że kierowca dostanie przelewem na konto 10 x stawka ryczałtu za nocleg i co z nim zrobi to jego sprawa. To, że nie powinien spędzać jednej nocy (tej w czasie pauzy 45 h w kabinie) to zupełnie inna para kaloszy, ale skoro dostaje ryczałt za każdą noc, to ma od pracodawcy pieniądze na to, żeby pójść do hotelu, ale dodatkowej kasy za to nie dostanie.

Kwestia zapisu o "realnej możliwości wyboru" dotyczy tak naprawdę momentu podpisywania umowy. Ryczałt za noclegi jest całkowicie legalny, więc pracodawca stosując to rozwiązanie daje kierowcy wybór, a dalsze kroki jakie podejmuje w tym temacie kierowca zależą od niego - mając kasę z ryczałtu kierowca może wybrać i albo zaoszczędzić kasę śpiąc w kabinie, albo wydać tę kasę na hotel.


Do Puchacz - jasne, że mówimy o realiach normalnych firm; w firmie gdzie pracuję też mieliśmy kilka spraw byłych kierowców, nawet kilka razy byłem ciągany do sądu jako świadek, ale byli koledzy wszyscy przegrali, bo nie potrafili przeczytać regulaminu, pod którym sami się podpisywali - a ryczałty za noclegi funkcjonują w firmie od lat... pod tym względem nasz stary zawsze był w porządku

Kwestia nocowania przy okazji jakiegoś wypadku, auta w naprawie itp. jest poza jakąkolwiek dyskusją pod warunkiem, że kierowca i pracodawca pamiętają, żeby traktować się nawzajem jak ludzie
~Breaker Breaker
Jesli spisz w kabinie nie ponosisz zadnych kosztów, zatem pobierajac ryczałt wzbogacasz się i powinienes odprowadzic podatek.
~Breaker Breaker
Urzedy skarbowe dojnej zmiany szykują się do masowych kontroli tych wydatkow.
Będziecie placic domiar 3 lata wstecz.
PavelSPM
~Breaker Breaker
2019-11-22 15:32:55
"Jesli spisz w kabinie nie ponosisz zadnych kosztów, zatem pobierajac ryczałt wzbogacasz się i powinienes odprowadzic podatek. "

Nie sądź wszystkich kierowców po sobie.
Szanujące się kierowcy stale korzystają z pomieszczeń sanitarnych, okresowo zakupują (zamieniają) i ścierają (płatna usługa) pościel i t. d.
"wzbogacasz się" - Buuuuuchaachaachaa !!!

2

Puchacz1
Marek.
Tylko człowiek ograniczony, nie czyta tego co podpisuje.
W tym przypadku regulaminu.
Musieli tym Twoim kolegom prawnicy parkingowi prowadzić sprawy.

1

~Marek
Breaker - mylisz się, ryczałt polega na tym, że świadczenie jest wypłacane bez względu na to, jak zostanie wykorzystane; w normalnych firmach podatek i tak jest odprowadzony przez firmę z momencie wypłaty

Puchacz - zgadza się, to była wąska grupka, nakręcona przez dwóch prawników, którzy oczywiście swoją dolę przytulili nawet przy przegraniu sprawy, ale był czas, że na mąceniu wody w głowach kierowców tematem "niewypłacanych ryczałtów noclegowych" takie prawnicze obszczy. murki robiły niezłą kasę
Puchacz1
Pavel SPM.
Co to za wynalazek ta pościel scieralna?
PavelSPM
~Marek
2019-11-22 15:32:39
"... więc zgodnie z twoją logiką, codziennie powinien (kierowca) mieć prawo pójść do hotelu, zapłacić, wziąć rachunek i potem domagać się zwrotu od firmy.
Tak nie jest!... "

Diabeł chowa się w niuansach.
Przy standardowej (bez żadnych wyjątków gdziekolwiek) Umowie o pracy, codziennie kierowca ma takie prawo ("pójść do hotelu... "), i Firma nie może nie zwrócić (w ramach limitu) kasę.
Wystarczy poprosić potencjalnego pracodawcy dla zapoznania się o wzorzec (kopię) Umowy o pracy i inne dokumenty które trzeba będzie podpisać w razie zgody zawrzeć umowę - i odrazu widać kim jest. Jeśli traci raptem żadne zainteresowanie i nagle znika jak "majtki z plotu" - no to na pewno nie zza certowania a z powodu uniknienia i bojaźni ujawnienia rzeczywistości pasożytowania.

2

~Marek
PavelSPM - normalny pracodawca nie robi tajemnicy z umowy o pracę oraz swojego regulaminu pracy i wynagradzania. Wpisanie w tymże regulaminie ryczałtów za noclegi jest całkowicie normalne, legalne i powszechne, więc nie stwarzaj pozorów, jakoby było inaczej.

Jeśli w regulaminie jest wpisany ryczałt noclegowy i kierowca ma to wypłacane, to nie może potem domagać się żadnego zwrotu wydatków za hotel.

Nie wiem kim jesteś i jaka jest twoja rola w branży transportowej, ale reprezentujesz znikomą chyba część grupy kierowców, którym tak bardzo zależy na wydawaniu kasy na hotele. Nie wiem, może ja zaczynałem w innej epoce i mam innych kolegów, ale nie spotkałem nikogo wśród bliższych lub dalszych znajomych ludzi, którzy by rezygnowali z przytulenia ryczałtu w sytuacji spania w kabinie, która często stanowi drugi dom
PavelSPM
Puchacz1
2019-11-22 16:23:52
"Co to za wynalazek ta pościel scieralna?"

Pości el - poduszka, kołdra, poszewka, prześcieradeł, podkołdra.
Scieralna - pralnia.

2

~kiero
a jaki przepis zabrania wyjecia owej karty?
PavelSPM
~Marek
2019-11-22 16:42:08
"Jeśli w regulaminie jest wpisany ryczałt noclegowy i kierowca ma to wypłacane, to nie może potem domagać się żadnego zwrotu wydatków za hotel.

Nie dociera do ciebie to że rozliczenie wypłat związanych z podróżami służbowymi czyni się po podróży i po fakcie nadanych pracownikiem rachunków (faktur). Ani jak inaczej.

2

~Marek
Nie dociera do ciebie, że właśnie po to wymyślono RYCZAŁT i DIETĘ, żeby nie bawić się w rozliczanie każdego kwitka??? Na tej samej zasadzie, kierowcy nie powinni dostawać diet, tylko zbierać rachunki za każdą kupioną w trasie bułkę, kubek herbaty i talerz zupy.

DIETA jest zryczłtowanym zwrotem wydatków kierowcy związanych z wyżywieniem w trasie.
RYCZAŁT NOCLEGOWY jest zryczałtowanym zwrotem wydatków kierowcy związanych z noclegiem w trasie.

Dzięki tym dwóch instytucjom rozliczenia są po prostu proste i możliwe do realizacji; nikt dzisiaj nie bawi się w rozliczanie poszczególnych kwitów - jest dieta + ryczałt noclegowy i po temacie zarówno dla kierowcy, jak i pracodawcy. A że zawsze znajdzie się ktoś, kto chce być cwańszy od pozostałej reszty świata, to lęgną się takie pomysły w głowach...

Po fakcie to są rozliczane diety za poszczególne kraje, w zależności od czasu spędzonego w danym kraju, a nie kwity za hotel czy obiad.
~kiero
dieta to kwota należna pracownikowi, odbywającemu z polecenia pracodawcy podroży służbowej w ramach wykonywanej pracy, na pokrycie zwiększonych kosztów w czasie podrózy, a nie jakas dieta zryczałtowana... o czym ty bredzisz? co to takiego? jak chcesz juz cos pisac to pisz z sensem
~Marek
kiero - przy okazji zeznawania w sądzie miałem okazję poznać przepisy dokładniej... pisze o "pokryciu zwiększonych kosztów w czasie podróży"; w praktyce chodzi o koszty związane z tym, że będą w podróży nie zjesz śniadania, obiadu czy kolacji w domu, tylko w jakiejś knajpie.
Dieta z definicji prawnej jest pewnym ryczałtem, bo bez względu na to, za jaką kwotę kierowce zje i wypije, to nikt go nie pyta o rachunki, dieta jest wypłacona i kierowca może nic nie zjeść, ale tej kasy nikt mu nie zabierze, prawda?
~kiero
dieta to dieta, dostajesz kwote, wydasz wiecej? nikt ci nie odda. porównaj sobie jaka jest roznica miedzy dieta a ryczaltem
~kiero
tak na marginesie, diete rozliczasz, ryczaltu nie bo to kwota ustalona z góry, tak najogólniej ujmujac, a wpis zryczaltowania dieta to próba znalezienia wspolnego mianownika dystrybutora z serem
~Marek
Gościu, o jaki rozliczaniu diety ty mówisz?
Dieta jest rozliczana proporcjonalnie do czasu spędzanego w danym kraju - jak we Francji spędzisz pół doby, to dostaniesz połowę diety francuskiej, proste...
~Marek
Ale nie o tym była mowa - zasada jest prosta, że jak w firmie jest wypłacany ryczałt za noclegi, to nie ma żadnego zwrotu za rachunki z hotelu.
PavelSPM
~Marek
2019-11-22 17:05:08
"Nie dociera do ciebie, że właśnie po to wymyślono RYCZAŁT i DIETĘ, żeby nie bawić się w rozliczanie każdego kwitka???... "

Czytać ze zrozumieniem umiesz?

Rozporząd zenie MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 roku.
Roz. 3
Pkt. 16.
1. Za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi PRZYSŁUGUJE ZWROT KÓSZTOW w WYSOKOŚCI stwierdzonej RACHUNKIEM, w granicach LIMITUl określonego w poszczególnych państwach w załączniku do ROZPORZĄDZENIA.
2. W RAZIE NIEPRZEDŁOŻENIA RACHUNKU za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu, o którym mowa w ust. 1. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.

U kierowcy w podróży może powstać sytuacja (nie zależna od jego pragnienia) co zmusi skorystać się hotelem. Finansowa wielkość sumy ryczałtu za nocleg różni się od limitu na nocleg :
- limity na noclegi - około 85-200 EUR (zależy od kraju docelowego podróży służbowej)
- kwoty ryczałtów za noclegi - około 21-50 EUR (25% od limitu na nocleg)
Jeszcze napisz że jeśli kierowcy wielkości ryczałtu nie wystarczy zapłacić za hotel, to będzie musi dołożyć swoimi pieniędzmi.
Taki jak ty to dołoży i za swoje jeszcze zatankuje, opowiadając że tak trzeba robić.
Powtarzam, te bajki opowiadaj komuś innemu.

1

~Marek
Piszesz nieprawdę - po to jest regulamin pracy i wynagradzania w firmie, który w ramach określonych przepisów prawa określa warunki pracy w danej firmie. Jeśli przedsiębiorca chce płacić kierowcom ryczałt za noclegi nawet ze świadomością, że 99, 9% noclegów odbędzie się w jego kabinie, ale chce mieć z głowy kwestię ew. rozliczania pojedynczych noclegów w hotelu, to ma prawo umieścić taki zapis w regulaminie, a kierowca przyjmujący się do pracy, po jego podpisaniu ma obowiązek się do niego stosować.

Jeśli więc ktoś zgodził się brać ryczałt za nocleg, to niech potem nie płacze, że ktoś nie chce mu dodatkowo dopłacić do hotelu.

Nigdy nie dopłacałem do żadnego z moich pracodawców, ale też nie żebrałem, nie wymuszałem nic ponadto, co było z szefem uzgodnione i ci miało być wypłacone. Ale zawsze jak jeździłem, to brałem ryczałt, spałem w kabinie i nie płakałem, że to nie hotel albo cycek mamusi czy później żony.
~Marek
Zaczynam rozumieć - myślę, że jesteś jednym z tych parkingowo - internetowych naganiaczy dla jakiejś ch. u. j. o. wej kancelaryjki prawnej, która chce wzbudzić zainteresowanie w narodzie tematem i przez to stworzyć sobie klientelę :)
Niezły z ciebie cwany dyzio!
~Marek
Dobra, robota obrobiona, wszystkie auta poładowane, nikt nie udupiony na spóźnionym załadunku czy rozładunku, tydzień bez wypadków i szkód, można iść i odetchnąć od tego zaduchu na et... naprawdę to miejsce schodzi na psy
PavelSPM
~Marek
2019-11-22 17:59:34
"... jak we Francji spędzisz pół doby, to dostaniesz połowę diety francuskiej, proste... "

Nie tak proste jak piszesz.
Zapoznaj się i nie pisz głupstw o prostocie rozliczenia.

Diety - podróże krajowe
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
b) od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a) do 8 godzin - przysługuje 50% diety,
b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
W razie nieobecności gwarantowanego noclegu lub nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt za nocleg (25% od limitu na nocleg). Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.

Diety - zagranica
Należność z tytułu diet oblicza się w następujący sposób:
1) za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) za niepełną dobę podróży zagranicznej:
a) do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
b) ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
W razie nieobecności gwarantowanego noclegu lub nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt za nocleg (25% od limitu na nocleg). Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.

2

~Breaker Breaker
~Marek
2019-11-22 17:59:34Gościu, o jaki rozliczaniu diety ty mówisz?
Dieta jest rozliczana proporcjonalnie do czasu spędzanego w danym kraju - jak we Francji spędzisz pół doby, to dostaniesz połowę diety francuskiej, proste

Goowno nie proste.
Dostanie całą dietę w wysokosci wg kraju docelowego, nie wg tego w ktorym akurat. przebywa.
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 3.142.198.70

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2025
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels