Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Ryczałty - wyjaśnienie uchwały SN-u

ID: 147457


Żeby ukrócić męki niektórych, w tym także podających się za kierowców i niby rozumiejących sens uchwały z 12/06/2014r., uprzejmie wyjaśniam, że SN stwierdził, iż: "Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm. ), co powoduje, że pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w § 9 ust. 1-3 tego rozporządzenia albo na korzystniejszych warunkach i wysokości, określonych w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy lub innych przepisach prawa pracy. "

Nie jest tak, jak się wydaje niektórym pseudofachowcom, którzy np. wystartowali obecnie z ofertą odzyskiwania dla Was pieniędzy, że z samej uchwały cokolwiek wynika. Nie, nie wynika. Natomiast istotne są "wieści" z uzasadnienia ustnego wyroku.

Tak więc SN w samej tezie użył 2 pojęć: 1/ odpowiednie miejsce do spania, 2/ bezpłatny nocleg. Pierwsze pochodzi z rozp. nr 561/06 a drugie z rozp. o podróżach służbowych. SN orzekł i wyjaśnił, że pierwsze z pojęć i jego stosowanie NIE OZNACZA że sąd może przyjąć, iż ryczałt za nocleg nie należy się w razie ustalenia, że kabina wyposażona jest w odpowiednie miejsce do spania, tzn. - i to jest najważniejsze - że dla zapewnienia bezpłatnego noclegu - wystarczy, iż w kabinie mają Panowie odpowiednie miejsce do spania i dalsza a*aliza warunków noclegowych jest zbędna. Inaczej mówiąc zapewnienie odpowiedniego miejsca do spania NIE OZNACZA zapewnienia bezpłatnego noclegu na co wskazał wprost SN.

Czy z tego coś wynika dla prawa do ryczałtu? NIE. Przecież SN wskazał w samej tezie tylko tyle, że ryczałt przysługuje, to prawda, ale NA WARUNKACH JAK W ROZPORZĄDZENIU!

Idźmy dalej, tzn. do uzasadnienia motywów wyroku. Otóż sędzia Iwulski wyraźnie wskazał to co jest NAJWAŻNIEJSZE: nie ma odrębnych przepisów dla kierowców typu "kierowca może odbierać nocleg w kabinie wyposażonej w... a pozostali pracownicy odbierają go w hotelu". Jednocześnie zaś z poprzedniego i obecnego rozporządzenia wynika bez cienia wątpliwości, że wg ustawodawcy nocleg ma mieć miejsce w hotelu. Kabina nie jest hotelem i bez względu na wyposażenie nie daje komfortu pokoju hotelowego. Stąd też nocleg w kabinie = prawo do ryczałtu.

Wyjaśnię też, że nie ma żadnego znaczenia, czy kierowca wydał złamanego eurocenta na nocleg w kabinie. Ryczałt jest oderwany od kosztów i żaden sąd nie musi badać, czy kierowca poniósł wydatki śpiąc w kabinie.

Badanie, czy kierowca dokonał wyboru iż będzie odbierał dzienny odpoczynek w kabinie też jest zbędne - bo jeśli chodzi o ryczałty rozp. nr 561/06 jest pozbawione znaczenia.

Wróciliśmy do normalności. Odrzucono tezę, że odpowiednie miejsce do spania = zapewnienie noclegu lansowaną przez SSN M. Gersdorf. Kierowca na gruncie obecnych przepisów nie jest gorszym niż inni pracownikiem. Pracownik każdej kategorii ma prawo do hotelu. Jeśli nie ma bezpłatnego noclegu w hotelu, motelu, itp. należy mu się ryczałt za nocleg.

Nie piszę tego wyłącznie z nudów i nie udaję kierowcy. Dlatego zapraszam do współpracy, nie namawiam, nie obiecuję: www. ryczalty-tir. info.

Posty (204)

jestemzaryczałtem
kierowca 2013 trafił w samo sedno, i gęby tym matołom pozamykał :) takich kierowców brakuje w naszym kraju, ale jeszcze trochę i będą błagać byśmy dla tych zasranych przewoźników wykonywali usługi transportowe
~stary
co ja o tym mysle? marzy wam sie panowie tzw komuna podziekujcie niechcem ale muszem
~o. k
brawo
~fred
ten temat musi byc cały czas na górze żeby królowie wiejskiego transportu nie mieli spokojnego snu
~Ambrozy
Parę kwitków więcej.
~\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\
stado cymbalow.
~waleczny
hmmmm te kwitki to w którą stronę
~man
://motoryzacja. interia. pl/news-wielkie-podw yzki-dla-kierowcow-p olskie-firmy-zbankru tuja, nId, 1447743#pst76603852

Już dziadtransy placzą.
~walecznyy
standard... ale tylko to im zostało...
~TIR
Panie Tomaszu, mogłby pan wystąpić w roli obrońcy mojego psa w sądzie rejonowym?
Ma psina zatarg z psem sąsiada. Ten drugi obszczywa płot, który przez zasiedzenie był obszczywany przez mojego psa. Sprawa jest rozwojowa, chodzi o prawo do wyłącznego obszczywania.

3

~kiero2014
TIR ty idioto !!!
~Koczownik
Banderowicze za kilka tygodni będą agitować na rzecz przewoźników, którym wcześniej złodzieje wyszarpały kasę a, którą teraz będą musieli oddać.
Taka fajna praca.
Chorągiewka zawsze z wiatrem.

2

~Koczownik
ps. Łysy - zalecam opryskać płot sprayem pieprzowym a własnemu psu zakładać maseczkę tlenową przed wyjściem do toalety.
Pies sąsiada na skutek poczynań "pieprzowych" odstąpi od czynności - to pewne.
~ciapowaty
Teraz to bułka z masłem. Nie dziwi mnie, że jest tylu chętnych na tym zarobić. Ja napisałem (mojemu koledze) pozew o ryczałty w lutym tego roku, kiedy nie było jeszcze uchwały SN z 12. 06. 2014roku. i jakoś nie wystraszyłem się tez SN pod przewodnictwem SSN M Gersdorf, ani stanowiska PiP w sprawie ryczaltów, które po pierwsze jest bez znaczenia dla sądu, a po wtóre z tego co pamiętam, było ono wymijające czyli ; PiP umywał ręce w tej sprawie, zwalniając swoich inspektorów od obowiązku dochodzenia w imieniu kierowców należności z tytułu ryczałtów za noclegi i pozostawiał ich (kierowców) z tym problemem samych sobie.
~Taki chooj !
A zatem w rozpatrywanej sprawie okolicznością wymagająca rozstrzygnięcia było ustalenie, czy powód miał zapewnione przez pracodawcę w okresie spornym bezpłatne noclegi podczas wyjazdów zagranicznych w sytuacji, gdy nocował w kabinie samochodu, a nie w hotelu czy motelu, a w szczególności, czy kabina ta umożliwiała powodowi odpowiedni nocny wypoczynek, co w konsekwencji zwalniałoby stron ę pozwaną z obowiązku wypłaty ryczałtu w kwocie 20 euro za 1 nocleg. W rozpatrywanej sprawie bezspornym było, że powód odbywał podróże służbowe samochodem- ciągnikiem siodłowym marki V. (... ), którego kabina przystosowana była seryjnie w miejsce do spania. Zdaniem Sądu, wypoczynek nocny w kabinie homologowanej, mającej odpowiednie miejsce do spania, posiadającej dodatkowe wyposażenie typu: zbiornik z wodą, lodówkę, wysuwany stolik, lampki nocne, ogrzewanie postojowe, klimatyzację, wygodne homologowane łóżko z materacem oraz gniazdkami zapalniczek, schowkami do przechowywania rzeczy kierowcy- zapewniało pełnowartościowy wypoczynek nocny. Dodatkowo, kierowcy sami dokonywali wyboru na jakim parkingu będą wypoczywać. Należy podkreślić, że kabina która użytkował powód, nie była zwykłą kabiną samochodu ciężarowego z wstawioną leżanka, lecz kabiną przystosowaną przez producenta w pakiet sypialny dla dwóch osób /chociaż podróż służbową odbywał jeden kierowca/. A zatem była to kabina odpowiednio przystosowana do noclegu, z wydzieloną do tego celu częścią. Zdaniem Sadu, zapewniała ona należyty nocny wypoczynek dla kierowcy. Należy zatem uznać, że strona pozwana zapewniła powodowi bezpłatny nocleg, co w konsekwencji zwalnia ją z obowiązku wypłaty na rzecz powoda ryczałtu za noclegi za okres nieprzedawniony. Sąd pominął wniosek dowodowy powoda z dnia 14. 12. 2012r jako spóźniony na zasadzie art. 207§6 k. p. c i nie mający istotnego znaczenia dla merytorycznego rozpoznania sprawy, tym bardziej że okoliczności sprawy objęte tym wnioskiem dowodowym zostały już dostatecznie wyjaśnione/ art. 217§2 kpc/.

3

~ciapowaty
Nie zamierzam komentować tego wyroku, bo nie ma już takiej potrzeby. Teraz po uchwale SN w składzie siedmiu sędziów z 12 czerwca 2014, byłoby to, - co najmniej nie na miejscu.

-3

~Taki Chooj
Panie ciapowaty czy jak sie tam zwiesz
Zrozum chłopie jedno. Wyrok 7 mędrców nie stanowi wykładni prawa i sady orzekające nie maja konieczności bazowania na wyroku SN
Masz jeszcze jakieś pytania?

3

~Alfi
Masz rację - uchwała SN którą przytaczacie to nic innego jak odpowiedź na pytanie prawne składu zwykłego SN i dobrze piszesz jest tylko i wyłącznie wskazówką dla tegoż składu. Każdy inny sąd może mieć inne zdanie w kwestii ryczałtów.

3

~Taki chooj !
Alfi
Nie do wszystkich to dociera. Oni widzą świat po swojemu.

3

~Kris
"Orzeczenia SN są wiążące tylko wtedy, kiedy sąd odwoławczy zada Sądowi Najwyższemu pytanie prawne w kwestii budzącej wątpliwości. Wówczas pogląd prawny wyrażony w uchwale SN wiąże sąd w tej konkretnej sprawie"

1

~ciapowaty
Tak oczywiście. Nie zapomnijcie poinformować o tym Sądu, który będzie rozpatrywał waszą sprawe.

-2

~ryczalty-tir. info
Jeśli ktoś uważa, że w sytuacji gdy kwestia uchwały składu 7 sędziów powstała w zw. z :potrzebą rozstrzygnięcia radykalnych rozbieżności w sprawach tego samego rodzaju" a sądy powszechne będą orzekać od Sasa do lasa to chyba raczy żartować.

-1

~123
Jednakże, SN nie jest wyrocznią dla Sądu. A każdy sędzia rozpatruje każdą sprawę indywidualnie

2

~Robię Tu Wietnam
Witam po dwoch miesiącach :)
Ja postanowiłem juz wiecej nie wdawać się w polemikę z wątpliwej jakości pseudo fachowcami od wykładni prawa. W tym temacie dawno juz zostało wszystko powiedziane, napisane. Jakiś ( pewnikiem) pseudo pracodawca po raz kolejny wzorem Łysego, TIRA, BossA czy innych stara się swoimi tekstami zamącić, zasiać wątpliwości wśród Was, kierowców licząc na to, że część z Was zrezygnuje z dochodzenia roszczeń. To tani chwyt. Tak wiec aby nie karmić trolli nie zapytam o syg. akt sprawy jaą cytował wyżej pewnien XY. Nie zapytam w jakim Sądzie, czy wyrok jest prawomocny etc. etc. Nie zapytam też czy wie co to uchwała siódemkowa. Dla mnie temat jest dawno skonczony. Tu na forum. A w Sądach? przez te dwa miesiące załątwiłem trzem kierowcom już prawomocne wyroki. 27. 678 zł, 39034 zł i 57320 zł do wypłaty przez dziadtransów. A dziadtransy niech tu szczekają dalej :) Powodzenia.
~Taki Chooj !
Podaj sygnaturę akt dotyczących ww zasądzonych kwot
Poźniej możemy rozmawiać dalej :)

2

~Robię Tu Wietnam
Już sam fakt, że o to się zwróciłeś świadczy o tym, jakie masz pojęcie o prawie. Takie jak drugi człon twojego nicka :) Natomiast ja gdybym chciał zapytać o syg akt sprawy jaką zacytowałęś mam do tego prawo bo cytujesz określone treści z uzasadnienia Sądu. Jednak nie pytam bo nie wiem czy umiesz czytać ze zrozumieniem wiem, że takie pytania by doprowadziły do wątpliwej przyjemności konwesacji z tobą. I jak pisałem drobny cwaniaczku, ( pewnie kolejny dziadtransie) wiem dlaczego nie podałęś ani nazwy Sądu, ani jakiej on jest instancji, ani tego skąd, ani tego czy wyrok jest prawomocny etc. etc. Jesteś cienki jak papier toaletowy. A dlaczego ja nie podam sygn akt, to spytaj początkującego studenta prawa. Bywaj.
~ryczalty-tir. info
W sumie to nie wiem czemu nie podasz sygnatur skoro ty podajesz a kto chce dostaje wyrok po anonimizacji.

1

~Alfi
Dwa miesiące, dwie instancje - no brawo ! Masz tytuł prawnika roku 2014 2 Polsce !

2

~Robię Tu Wietnam
Kolejny bez braku czytania ze zrozumieniem. Proszę mi pokazać, zacytować gdzie napisałem, że wyroki są prawomocne bo uprawomocniły się po apelacji w Sądzie II instancji. Napisałem tylko, że wyroki są prawomocne bowiem strona pozwana nie odwołała się od wyroku do wyższej instancji w ustawowym terminie. I mało że wyroki są prawomocne, to nakazy zapłaty, tytuły wykonawcze także. Tak wiec twój popis ci nie wyszedł :) Ale przecież nie mam prawa zabronić komuś być głupcem.
~ryczalty-tir. info
A sygnatur nie ma bo nieprawomocne?
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 18.189.143.150

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2025
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels