Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Jazda w porze nocnej Proszę o pomoc !!

ID: 151075


Witam mam takie pytanie na temat jazdy w porze nocnej... Firma porę nocną ustaloną ma od godziny 0 00 do 4 00. Zaczynam pracę w porze nocnej także mam 10 godzin czasu pracy.

Podam taki przykład :
Zaczynam pracę o 2 w nocy - godzina 12 00 10 h pracy
20 minut - Tacho na młotkach
6:07 jazda
Pauza 1:42 - pauza nie wlicza się do czasu pracy...

Teraz pytanie jeżeli dobrze mówię to pauza nie wlicza się do czasu pracy. W sumie czasu pracy ( Jazda i młotki ) mam 6 godzin i 27 minut CZYLI ŻEBY NIE PRZEKROCZYĆ 10 H pracy mogę jechać tylko 2 : 33?? Proszę o pomoc czy dobrze to rozumuję
Pozdrawiam z góry dziękuję
Lorak 91

Posty (16)

lorak91
jak w temacie...
MANtoMAN
Pierwsze 15minut przerwy jest wliczane do czasu pracy
torreador
2. 18... za przegiecie 10 w porze nocnej nikt Cie na drodze nie ukara. powodzenia
lorak91
czyli jak robię 2 x 45 minutowe przerwy to z tej pierwszej 45 minutowej przerwy 15 minut brane jest do czasu pracy >?? a sprawdziłeś mój przykład?
torreador
sorki, mialo byc 3. 18, chociaz wg. nowego programu 3. 16
MANtoMAN
lorak - jeżeli pracownik pracuje co najmniej 6h na dobę to przysługuje mu 15min przerwa ( wg. kodeksu pracy )
Te 15min jest wliczone do czasu pracy.
Jeśli robisz więcej takich przerw, to tylko jedna 15 jest czasem pracy
lorak91
aha czyli ważne jest żeby zliczyć pracę i jazdę i róznicę do 10 h pracy mogę przejechać? ?
torreador
minus 17minut
lorak91
17 minut tej pauzy? ?
torreador
15 min pauzy+1min na rozpoczecie +1minuta na zakonczenie tacha. Pozdro
dick
I dodatkowe 3 min na to żeby przespacerować się do okoła samochodu
grzechu79
A jak rozliczasz 15 godzin jazdy w dzień? - ruszasz załóżmy o 7 rano i mozesz smigac do 22 mimo ze przejedziesz pare godzin, tak samo w nocy - ruszasz o 24 i mozesz jechac do 10 rano i tyle w temacie
torreador
grzechu79 nie masz racji... moze i do 15 jechac, a raczej pracowac, o ile suma jazdy, pracy, pauzy 15min i od niedawna 2 min na zakon. i rozp. nie przekroczy 10 godz... no i oczywiscie jak ma jeszcze dziewiatke:)
zibi1906
Nowa pora nocna wciąż budzi wiele wątpliwości i niejasności. Poniżej postaramy się przybliżyć dwie definicje pory nocnej, jednej do naliczania dodatków do wynagrodzenia i drugiej do ustalania czasu pracy kierowcy.

Podpisana przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 16 września 2011 r. wprowadziła z dniem 1 stycznia 2012 r. liczne i bardzo istotne zmiany nie tylko w ustawie o transporcie drogowym czy ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale także w ustawie o czasie pracy kierowców.

Nowością jest wprowadzenie do ustawy o czasie pracy kierowców nowej definicji pory nocnej dla kierowców, która do tej pory nie była przewidziana w ustawie.

Odnośnie pory nocnej zastosowanie miał tylko Art. 1517 § 1 Kodeksu pracy, mówiący, iż porą nocną jest czas 8 godzin przypadający pomiędzy godzinami 21. 00 a 7. 00. Godziny te ustalane są indywidualnie przez każdego pracodawcę i powinny one zostać określone w regulaminie pracy (lub układzie zbiorowym pracy, jeśli pracownik jest nim objęty). Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, czyli w małych firmach gdzie liczba pracowników nie przekracza 20 osób, określenie pory nocnej powinno nastąpić w innej pisemnej formie np. w obwieszczeniu. Zgodnie z Art. 29 § 3 pkt 5 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek powiadomienia pracownika o obowiązującej pracownika porze nocnej w ciągu 7 dni od dnia zawarcia z nim umowy o pracę.

Nowa pora nocna

Definicja pory nocnej została dodana do Art. 2 Ustawy o czasie pracy kierowców w punkcie 6a i ma zastosowanie wyłącznie do celów ustalania czasu pracy, a mianowicie pora nocna to okres czterech godzin pomiędzy godziną 00. 00 i godziną 07. 00. Porę nocną zatem skrócono o połowę. Dla przewoźników jest to bardzo korzystna zmiana, biorąc pod uwagę fakt, iż zgodnie Art. 21 w/w ustawy w przypadku, gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie.

Każdy pracodawca powinien określić godziny pory nocnej dla kierowców obowiązujące w firmie.

Skrócenie czasu trwania pory nocnej do 4 godzin powoduje, iż organizowanie pracy dla kierowców tak, aby w porze nocnej jej nie wykonywali będzie łatwiejsze i bardziej prawdopodobne.

Bez znaczenia jednak jest czy pora nocna przypada na początek czy też na koniec okresu pracy w danym dniu. Jednak przekroczenie 10 godzin pracy musi zakończyć dany dzień pracy kierowcy, bez względu na to czy kierowca osiągnął cel swojego przewozu drogowego, w przeciwnym razie każde, nawet nieznaczne przekroczenie tego maksymalnego 10 godzinnego czasu pracy w danym dniu stanowić będzie wykroczenie.

Co zaliczamy do czasu pracy kierowcy

Mając na myśli wspomniany wyżej czas pracy kierowcy należy pamiętać, że nie chodzi tylko i wyłącznie o czas prowadzenia pojazdu. Żeby rozwiać wątpliwości do czasu pracy kierowcy zgodnie z Art. 6 Ustawy o czasie pracy kierowców zaliczają się także wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności: prowadzenie pojazdu, załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem, nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, czynności spedycyjne, obsługę codzienną pojazdów i przyczep, inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy, niezbędne formalności administracyjne, utrzymanie pojazdu w czystości.

Jak czytamy dalej czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

Do czasu pracy kierowcy wlicza się przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.
torreador
zibi... po co wklejasz artykykuly? Jezdzisz, to mu wytlumacz z praktyki, najprosciej, jak sie da. Myslisz, ze po przeczytaniu tego postu bedzie juz wszystko wiedzial?
zibi1906
Podgląd konta torreadortorreador
(2014-08-26 09:49:39) zibi... po co wklejasz artykykuly? Jezdzisz, to mu wytlumacz z praktyki, najprosciej, jak sie da. Myslisz, ze po przeczytaniu tego postu bedzie juz wszystko wiedzial?



Jeś li nie zrozumie oryginału to tym bardziej nie zrozumie pisemnego bełkotu.
Dlatego wklejam.
Tylko dla zalogowanych

Wątek ten komentować mogą tylko posiadacze kont w etransport.pl - Zapraszam do zalogowania lub rejestracji.

Zaloguj się Zarejestruj się

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels