Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

RYCZAŁT ZA NOCLEG -JEST UCHWAŁA SĄDU NAJWYŻSZEGO

ID: 147372


Od pewnego czasu śledzę temat ryczałtów. Dziś Sąd Najwyższy orzekł, że miejsce do spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia bezpłatnego noclegu kierowcom w transporcie międzynarodowym. A że to już zostało podjęte na najwyższym szczeblu naszej polskiej "sprawiedliwości" to mamy potężne szanse koledzy na odzyskanie zawlaszczonej kasy!

Mówili o tym dzisiaj w radio, ale dla pewności wszedłem też na ryczaltzanoclegi. pl no i faktycznie. Też tam o tym piszą. No i teraz nie wiem, bo już sporo się noszę z tą sprawą bo z ryczałtów wychodzi mi spora kasa - ok 40-50 tys bo tak mi kancelaria wyliczyła. Co o tym myslicie? Jest szansa wygrać? Czy mi szkoda pracodawcy - kawał ch... z niego więc odp. prosta. Zastanawiam się tylko czy ktoś już z Was pozywał swojego? Czy warto? Tam na tych ryczałtach niby piszą, że już sporo spraw wygrali, a teraz (po tej uchwale sądu) to ta kasa prawie gwarantowana tylko trza odpwoiednieo do tego podejść, przea*alizować itd.

~Arturro_V
*.6.5.28.ipv4.supernova.orange.pl

Posty (528)

~polak
lysy pisales cos o "8"kach ale to nie wyplaty tzw zarobki bo placicie szefy najnizsze podstawy a diety i ryczalty to inna bajka nalezy sie kazdemu kto jedzie w delegacje wiec tych osemek nie bedzie tak szybko ale diet i ryczaltow to tak, mysle ze masz problem emocjonalny ze soba i starasz sie byc madry a to tobie nie wychodzi, masz pech czasami i tak bywa
lamc
~kierowca

Pracoda wca powinien określić warunki wypłacania kierowcom należności z tytułu podróży służbowej w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania lub też w umowie o pracę, o ile pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub też nie ma obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania (dotyczy to pracodawców zatrudniających mniej niż dwudziestu pracowników). Takich regulacji nie tworzy się jednak w przypadku państwowych lub samorządowych jednostek strefy budżetowej. W ich przypadku kwestie te są regulowane rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli pracodawca nie zdecydował się na uregulowanie we własnym zakresie zasad zwrotu kosztów podróży służbowej zatrudniani przez niego pracownicy mają prawo do otrzymania tych kosztów na zasadach przewidzianych dla strefy budżetowej. Natomiast w przypadku, gdy pracodawca zamierza wprowadzić w swoim zakładzie pracy przepisy regulujące zwrot kosztów podróży służbowej musi pamiętać, iż nie może ustalić diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika sfery budżetowej.

Zaznaczyć też trzeba, iż nie ma podstaw do wysuwania wniosku, iż pracodawca ma obowiązek wprowadzania odrębnych regulacji w kwestii kosztów podróży służbowej tylko dla kierowców. W odniesie do tej grupy zawodowej mogą być stosowane te same regulacje, które dotyczą pozostałych pracowników.

Proszę jednak pamiętać, iż roszczenia z tytułu stosunku pracy przedawniają się z upływem lat trzech. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

2

lamc
~kierowca

uogolni ajac:
- wynagrodzenie podstawowe
- ryczalt z tytułu nadgodzin
- ryczalt z tytułu pracy w porze nocnej
- ryczalt z z tytułu dyżurów
- ryczałty za nocleg
- diety

2

~xyz
lamc - a może podać źródło?

lexvin. pl/porady_prawne/398 0/Dieta-za-czas-prac y-kierowcy-w-transpo rcie-drogowym_

ch yba że nazywasz się D. K.?

1

~maro
jest wyrok sądu dla mojego znajomego zaległego należnego 45tyś zł dla kierowcy za nie wyplacone ryczałty, nie wyplacanie nadgodzin, nie wyplacanie dodatku nocnego oraz kara dla pracodawcy 23 tys zl. + druga kara nalożona przez ITD po kontroli, wysokość drugiej kary nieznana - ale na pewno nie było mało bo przetrzepali dziada dokładnie :)
lamc
~xyz

tak, dokladnie, a dokladniej jeszcze to Ustawa o czasie pracy kierowców. Komentarz. Łukasz Prasołek.

1

PrzPrz
lamc (2014-06-13 23:34:35) :
Gwoli uzupełnienia: ryczałty za nadgodziny i za pracę w porze nocnej nie mogą być niższe niż wynagrodzenie wynikające z okoliczności faktycznych. Ich wysokość musi odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy (odpowiednio: w godzinach nadliczbowych - art. 151. 1 § 4 KP, w porze nocnej - art. 151. 8 § 2 KP), zaś pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę (art. 84 KP). W konsekwencji - ustalenie ryczałtów za nadgodziny i pracę nocną w żadnym przypadku nie likwiduje prawa pracownika do dochodzenia wynagrodzenia za faktyczny czas pracy, jeżeli tak ustalona wysokość wynagrodzenia jest korzystniejsza dla pracownika.
W sytuacji odwrotnej, tj. jeżeli kwota ryczałtu (ustalona w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub innych aktach kreujących stosunek pracy) jest wyższa niż ustalone na podstawie przepisów ogólnych wynagrodzenie wynikające z okoliczności faktycznych - pracownik nie traci prawa do ustalonego ryczałtu, na zasadzie uprzywilejowania pracownika z art. 9 §§ 2-3 KP i art. 8 §§ 1-2 KP.

Z kolei czegoś takiego jak "ryczałt za dyżury" żadne przepisy (ani UCPK, ani KP) nie przewidują; w konsekwencji wynagrodzenie za czas dyżuru co do zasady MUSI być liczone według rzeczywistych okoliczności, a nie według domniemań księgowego.
W myśl art. 9 ust. 2 UCPK i art. 27 ust. 1 UCPK - do czasu dyżuru zalicza się m. in. wszystkie przerwy wynikające z R561/2006, AETR i/lub UCPK (za wyjątkiem 15 minut zaliczanych do czasu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin).
Tak więc - jeżeli np. kierowca po 4h30m prowadzenia pojazdu odebrał przerwę trwającą 48 minut, to nie można temu kierowcy naliczyć wynagrodzenia jedynie za 45 minut (minimalna przerwa wymagana przez przepisy R561/2006), lecz dokładnie według faktów (chyba, że... w regulaminie pracy zostanie zawarte pewne postanowienie - którego jednak tu nie będę przytaczać; pracodawcy mają prawników, więc niech oni myślą... ).

1

~Adam
polak-Diety owszem nie dochód ale nadgodziny, godziny nocne, dyżury, niedziele już dochód. Od tego masz płacony ZUS między innymi.

1

ese
~Adam
(2014-06-14 13:36:54) polak-Diety owszem nie dochód ale nadgodziny, godziny nocne, dyżury, niedziele już dochód... "- A może dochód a nieopodatkowany?

-1

~Adam
ese-Dieta nieopodatkowana reszta już tak. moja była napewno się z tobą zgodzi ale nie sąd i urząd skarbowy.

1

ese
No to jest to dochód czy nie?
~Adam
Jak nie płacę podatku i składek do Zus to jaki to dochód?Dieta ma mi pokryć koszty wyjazdu służbowego. To nie jest dochód. Wiem, co poniektórzy traktują to jako pensje ale nią nie jest

1

ese
aa... Czyli dochód to jest to, od czego się zapłaciło podatek? Ciekawe..

-2

~Adam
ese-Idz do urzędu skarbowego i się spytaj co to dochód. Jestem za płytki żeby to tłumaczyć. Nie płace podatku i zus to jaki to dochód?

1

lamc
PrzPrz

W przypadku podwojnej obsady:

Czas kierowcy nieprowadzącego pojazd i nie wykonującego innych czynności uwzględnianych w czasie pracy ( wypełnianie dokumentacji przewozowej, nadzór nad załadunkiem / rozładunkiem) spędzony obok prowadzącego pojazd wliczamy do dyżuru, niezależnie od tego czy przejazd ten spełnia warunki do uznania go za przewóz w załodze w rozumieniu rozporządzenia nr 561/2006 czy też nie.

2

lamc
PrzPrz

Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy czas dyżuru kierowcy powinien być wliczany do czasu pracy?
A A A Drukuj
Podziel się 
Czy czas dyżuru kierowcy powinien być wliczany do czasu pracy?

articleIma ge: Czy czas dyżuru kierowcy powinien być wliczany do czasu pracy?
fot. Thinkstock
W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie kierowcy? Kierowca zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Za kwiecień wymiar czasu pracy wynosił 168 godzin. Kierowca przepracował 150 godzin, ale oprócz tego miał 20 godzin dyżuru.
Czy należy zapłacić za 168 godzin i za 20 godzin dyżuru?
Czy brakujące 18 godzin można zdjąć z dyżuru i zaliczyć do czasu pracy a za pozostałe 2 godziny zapłacić jak za dyżur?
Jeżeli pracodawca nie wprowadził pracownikowi przerywanego czasu pracy, to czas specyficznego dyżuru kierowcy powinien być wliczany do czasu pracy. Wówczas do czasu pracy wliczyć należy 170 godzin. Jeśli natomiast dyżur był jednocześnie przerwą w przerywanym czasie pracy, to nie wlicza się go do czasu pracy i należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pełny wymiar czasu pracy, czyli 168 godzin plus wynagrodzenie za 20 godzin dyżuru.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z typowym dyżurem pracowniczym, czyli np. pozostawaniu w gotowości do wykonywania pracy na terenie zakładu pracy po normalnych godzinach pracy, to jeśli w czasie takiego dyżuru nie wyniknęła konieczność wykonywania pracy, nie należy go wliczać do czasu pracy.
Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy regulują przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879 z późn. zm. ) - dalej u. c. p. k.

Czasem dyżuru kierowcy jest czas, w którym kierowca pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 9 ust. 1 u. c. p. k. ).
~driverEU
już rok temu kumple namawial mnie żeby dzialac w sprawie niewypłaconych diet ale jakos nie wierzyłem ze to może być prawda. Teraz zaluje, bo piątek swiatek i niedziela w robocie, spi człowiek po parkingach jak jakas prostytuka, emerytury dosłownie zadnej nie będzie, wiec może chociaż tyle skorzystam. psiewoznicy maja kierowcow w *, to chociaż sady staja po stronie słabszego.
~ekon
Śmiech na sali. Idzie jeden z drugim do pracy, wiedzą co będą robić. Godzą się na takie warunki. Radość jest praca. Lepsza lub gorsza. Teraz będą wykorzystywać tzw. przepis prawa i wykończą lub będą usiłowali wykończyć to miejsce pracy. Brawo.
~kierowca
Niestety w POlsce to nie możliwe. Ale załużmy hipotetycznie że 90% kiero by na 2 mce olało i miało wyjeb... na jazde. Tyle każdy wysiedzi i przeżyje. Wiecie co by sie działo??
~ekon
Wiem jak by było. Rumuni i Litwini szybko by miejsca pracy w Polsce znaleźli. Już spotkałem się z taką sytuacją.
~Prawnik
ale z ese nie dyskutujcie bo to synio jednego z przewoznikow!!!
~Rysiek
jeżeli o mnie chodzi to jestem w stanie nawet 10 lat bez pracy przeżyć !!! wiec leje na tych oszustów
~Pawlik
Niestety w POlsce to nie możliwe. Ale załużmy hipotetycznie że 90% kiero by na 2 mce olało i miało wyjeb... na jazde. Tyle każdy wysiedzi i przeżyje. Wiecie co by sie działo??

Nic
~lamc
Jest jeszcze regulamin wynagradzania, w którym to przewoźnicy ( pracodawcy ) mogą uregulować należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową zarówno w sposób korzystniejszy lub mniej korzystny dla pracowników (wyrok Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 14 maja 2012 r. II PK 230/11).
~ryczalty-tir. info
W uchwale o ktorej tu mowa uznano ze w mniej korzystny nie moznax8
lamc
uchwała składu 7 sędziów SN z 12 czerwca 2014 r. dotyczy sytuacji prawnej pracodawców, którzy nie uregulowali (w regulaminie wynagradzania) jednoznacznie zasad ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów noclegów kierowców, a tym samym objęci są w tym zakresie regulacjami rozporządzenia MPiPS.
~nygus8
Całe bydło pójdzie z umów na działalność. Proste.
~Rysiek
nygus8-całe dziadostwo zostanie ze złomami na placu
~zorientowany
Do Ryśka i innych ćwierćmózgów-zarobio ny człowiek zostanie z flotą pojazdów na placu. I co? I nic, najwyżej zajmie się czymś innym i sprzeda wszystko i będzie jeszcze bardziej zarobiony. A co wy zrobicie zadłużone GOŁODU.. PCE? ?? Zdechniecie z głodu po miesiącu hahahaha... Taka to różnica cepy.
~zorientowany
Transport był, jest i będzie ! Z wami lub bez was. Jesteście tu tylko maleńkim elementem układanki.
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 3.145.84.208

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels