Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ryczałt za noclegi pracodawcy toczą pianę

ID: 122303


kilka dni temu rozstałem się z pracodawcą chciał mnie zmusić do łamania przepisów- przegięcia tacho może byśmy sie rozstali w zgodzie gdyby wypisał mi jakieś normalne swiadectwo pracy żebym poszedł dalej ale nie dostałem dyscyplinarkę i nie wypłacił mi sporo kasy poprosiłem więc o pomoc w odzyskaniu kasy inspektora pracy ten po kontroli w firmie napisał mi że należy mi się ryczałt za noclegi w kabinie i powinien on wynosić 25% doby hotelowej czyli około 27e za każdą noc poszukałem troche poszperalem i okazuje się że i owszem odsyłam wszystkich do artykułu w rzeczpospolitej w zakładce prawo a tu link
://prawo. rp. pl/artykul/804545. html

Posty (104)

bosssman
Nie ma przepisów wskazujących na obowiązek wypłacania „ ryczałtu noclegowego” jako rodzaju dodatku należnego zawodowemu kierowcy - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2013r nr II PK 296/12. SN.

1

PrzPrz
bosssman: Nie ma takiego stałego obowiązku - konieczność wypłaty ryczałtu za noclegi ma miejsce natomiast wówczas, gdy pracodawca nie zapewnił kierowcy odpowiedniego, bezpłatnego noclegu, zaś kierowca nie przedstawił rachunku za hotel.

Po stronie pracodawcy istnieje:
- obowiązek umożliwienia kierowcy dokonania wyboru kabiny jako miejsca odbioru odpoczynku (warunek sine qua non z art. 8 ust. 8 R561/2006 dopuszczalności odbioru odpoczynków w kabinie: "Jeżeli kierowca dokona takiego wyboru... ") ; wybór to dwie realne możliwości, nie tylko w kontekście istnienia hoteli w trasie, ale również posiadania przez kierowcę odpowiednich środków finansowych na odpoczynek poza pojazdem (na hotel i parking dla pojazdu) ;
- konieczność zapewnienia kierowcy odpowiedniego, bezpłatnego noclegu - w sytuacji, gdy kierowca wybrał odpoczynek w kabinie, lecz ponosi jakiekolwiek koszty związane z noclegiem (np. sanitariaty, natryski, utrzymanie i pranie pościeli i akcesoriów do spania etc. ), nie jest to nocleg nieodpłatny dla kierowcy;
- zgodnie z przytoczonym przez Ciebie wyrokiem: "nie ma natomiast mowy w tym przepisie [art. 14 Uocpk] o tym, by tygodniowy odpoczynek mógł być wykorzystany w pojeździe", zaś w odniesieniu do pozostałych odpoczynków "istotne jest dokonane ustalenie, czy kierowcy godzili się na taką formę i warunki odpoczynku"; nadto "owo miejsce do spania musi oznaczać dla kierowcy transportu międzynarodowego - jeśli będziemy stosować jego przepisy do tego kierowcy - formę zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. "

Przeczytaj dokładnie uzasadnienie wyroku...
bosssman
Kierowcy wykonujący przewozy międzynarodowe posiadający własne, tylko ich dotyczące przepisy prawa wspólnotowego. Przepisy te nie regulują kwestii wypłaty jakiegokolwiek dodatku noclegowego lecz jasno i precyzyjnie normują zagadnienie odbierania przez kierowców wymaganych przez prawo odpoczynków.
„ Ryczałt noclegowy” występuje w § 16 rozp. MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 r. w kontekście „ zwrotu kosztów” poniesionych przez pracownika na nocleg, których kierowca zawodowy nie ma.
Z zapisów prawa wspólnotowego nie wynika potrzeba jakiejś formalnej, poświadczonej pisemnie zgody zainteresowanego kierowcy na odbieranie odpoczynków w kabinie samochodu. Ma on po prostu prawo (w określonym zakresie tj. odpoczynki dzienne i skrócone tygodniowe) do odpoczynku także nocnego w kabinie pojazdu a zależne jest to wyłącznie od jego woli (art. 8 ust. 8 rozp. 561/2006 – Jeśli kierowca dokona takiego wyboru dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju).
Prawa do tego ryczałtu brakuje zatem, gdy pracownik mobilny godzi się na spanie w samochodzie i z góry wyklucza korzystanie z hotelu. (z uzasadnienia wyroku).
Zgodnie z taką wykładnią jedynym obowiązkowym świadczeniem pracodawcy transportowego jest dieta, przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
Inną całkowicie okolicznością jest sytuacja w której pracodawca chce wypłacać z własnej woli takie dodatki i wpisuje to w regulamin zakładowy i do umowę o pracę.
Alex:-}
dieta dzienna również nie należy się gdy kierowca je własne pożywienie (i godzi się na to) oraz nie przedkłada rachunków z restauracji... ; -}
Alex:-}
wykładnią PP w Polsce jest KP a nie 561... która nie określa składników wynagrodzenia ; -}

innymi słowy ; godzisz się jeździć to jeździj za darmo ; -}
nice ; -}
cradl
ja właśnie przegrałem 1 sprawę o ryczałty sedzia uznał ze kierowcy przed 2010 nie byli w podróży służbowej powołuje się na wyrok sn z dnia 4 czerwca 2013r nr II PK 296/12 teraz czekam na apelacje
g-a
no i skończył się sen złoty autora wątku...
bosssman
Pracodawcy z poza sfery budżetowej mogą ustalać we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowych, - w tym także wysokość i warunki wypłacania diet, zwrotu kosztów noclegu lub ryczałtu noclegowego – w drodze postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.
Jeśli regulamin zakładowy zawiera postanowienie, iż za nocleg spędzony w pojeździe wyposażonym w miejsce do spania pracownikowi nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie ani ryczałt za nocleg, i jeśli zapoznałeś się z jego treścią – nie wygrasz.

2

cradl
kolego właśnie chodzi o to że kontrola PIPu stwierdziła ze nie zapoznałem się z regulaminem wynagradzania, a zresztą jaka firma mówi o ryczałtach przy przyjęciu do pracy - żadna
transport_baranow
Nie dajcie się zbałamucić bossom przez małe b. Pan bossman zapewne świetnie zna też opinię PIP z października ale opiera się tylko na wyroku SN. Pierwszym i jedynym gdzie Pani sędzia olała kierowców.
transport_baranow
Tymczasem nie trzeba być prawnikiem, aby zauważyć że sędzia Gersdorf widziała tylko to, co chciała widzieć. Można też odnieść wrażenie, że chciała pokazać Sądowi Apelacyjnemu jego miejsce w szeregu, gdyż poczuła się urażona.

1

transport_baranow
Zapewne stąd jej desperacja i odwoływanie się do - uwaga - komentarza do ustawy! Do tej pory było tak, ze to sędzia tworzył poglądy. W tym orzeczeniu jest na odwrót :)
PrzPrz
W myśl przywołanego wyżej Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt: II PK 296/12) – „ prawa do ryczałtu brakuje wówczas, gdy pracownik mobilny z góry wyklucza korzystanie z hotelu”.
Jeżeli jednak pracodawca nie umożliwiał kierowcy dokonania takiego wyboru (w szczególności poprzez brak zaliczek umożliwiających pokrycie kosztów noclegu w hotelu i parkowania pojazdu na parkngu strzeżonym) - nie może być mowy o jakiejkolwiek rezygnacji dokonywanej w tym zakresie przez kierowcę - w szczególności z góry.

Z kolei stanowisko Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z dnia 12 września 2013 r. uzależnia możliwość przyjęcia, że pracodawca zapewnił bezpłatny nocleg (zwalniający pracodawcę od wypłaty ryczałtu na pokrycie kosztów noclegu) - między innymi od:
1) złożenia przez kierowcę oświadczenia, że wybiera nocleg w pojeździe, oraz
2) zaistnienia sytuacji, gdy pracownik nie ponosi żadnych kosztów noclegu.

W świetle powyższego - wystarczy zatem udowodnić, że kierowca:
1) nigdy nie składał takiego oświadczenia i/lub
2) ponosił koszty noclegów związane z utrzymaniem pościeli i akcesoriów do spania oraz korzystania z płatnych sanitariatów;
aby z powodzeniem kierowca mógł dochodzić roszczeń o wypłatę ryczałtu za nocleg.

Jest to całkowicie zgodne ze stanowiskiem Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z dnia 12 września 2013 r., w którym wprost określono, że „ jeżeli pracownik uzna, że miejsce do spania w pojeździe nie było odpowiednie - nie zapewniało wypoczynku nocnego,
a wskazanie noclegu w samochodzie dokonane było poza wyborem pracownika - może on dochodzić ryczałtu za nocleg przed Sądem”.
Alex:-}
Gustav (to już nie będę pisał na czacie) i Panowie zainteresowani ; właśnie otrzymałem pismo z sądu, które zawiera informację o tym, że znowu wygrałem i powód jest mi winien diety i ryczałty za noclegi. Sprawa odbyła się zaocznie bez mojego udziału, o co wnioskowałem składając powództwo...
Walczącym o swoje życzę powodzenia ; -}
Tylko dla zalogowanych

Wątek ten komentować mogą tylko posiadacze kont w etransport.pl - Zapraszam do zalogowania lub rejestracji.

Zaloguj się Zarejestruj się

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2025
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels