Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Szwajcaria modernizuje system poboru opłat

Utworzona: 2024-04-29


Szwajcarska Rada Federalna zatwierdziła nowelizację rozporządzenia w sprawie opłat drogowych za użytkowanie pojazdów ciężarowych (SVAV), która wchodzi w życie 1 maja.

Przepisy wykonawcze do SVAG mają na celu modernizację systemu poboru opłat, a także zatwierdzenie podmiotów odpowiedzialnych za rejestrowanie przejechanych kilometrów. W zeszłym roku parlament przyjął poprawki do rozporządzenia SVAG, które dają podstawę do modernizacji systemu poboru opłat i jego harmonizacji z zagranicznymi odpowiednikami. Wraz ze zmianą prawa, Federalny Urząd Ceł i Bezpieczeństwa Granic (BAZG) zostaje zwolniony z opracowywania i wydawania własnego urządzenia rejestrującego. Podobnie jak w UE, zadanie to powinni przejąć prywatni usługodawcy. Aby wdrożyć zmiany rozporządzenia SVAG, konieczna była całkowita nowelizacja ustawy SVAV. Nacisk położono na dostosowania, które stają się konieczne w wyniku zatwierdzania dostawców usług i lepszej struktury rozporządzenia. Obowiązek wyposażenia pojazdów w urządzenie pokładowe, sposób obliczenia opłaty oraz jej wysokość pozostają bez zmian.

Automatyzacja i cyfryzacja procesów

W trosce o sprawne i terminowe ściąganie opłaty wymiana danych pomiędzy płatnikami, dostawcami a urzędem BAZG odbywa się w sposób zautomatyzowany i cyfrowy. Dane zebrane przez dostawców usług przesyłane są drogą elektroniczną do BAZG, który oblicza wysokość opłaty. Decyzja dotycząca wymiaru opłaty jest udostępniana w formie elektronicznej osobom zobowiązanym do jej zapłaty.

Dostawca rejestrujący przejechane kilometry

Zadanie gromadzenia danych wymaganych do kalkulacji opłaty uzależnionej od liczby przejechanych kilometrów (LSVA) zostaje przekazane zatwierdzonemu dostawcy, zgodnie z przepisami UE. Zatwierdzeni dostawcy mają swobodę wyboru klientów i ustalania cen swoich usług. Natomiast zleceniodawca udostępnia swoje usługi bezpłatnie wszystkim osobom zobowiązanym do uiszczenia opłaty. W ten sposób powstaje podstawowa oferta dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą współpracować z zatwierdzonym dostawcą.

Pojazdy z napędem elektrycznym

Do odwołania opłata LSVA nie będzie pobierana od pojazdów z napędem elektrycznym. Aby móc rejestrować przebieg takich pojazdów dla celów statystycznych oraz oszacować koszty infrastrukturalne z nimi związane, Rada Federalna zobowiązała właścicieli pojazdów elektrycznych używanych do przewozu towarów do przekazywania informacji o liczbie przejechanych kilometrów.

Zryczałtowana opłata za użytkowanie pojazdów ciężarowych (PSVA)

Opłata PSVA została zmieniona w dwóch punktach. Po pierwsze, zwrot kosztów za podróże zagraniczne będzie wypłacany tylko za całe dni, gdyż ta możliwość stawia pojazdy zagraniczne w sytuacji niekorzystnej. Natomiast opłatę PSVA za pojazdy zagraniczne będzie można opłacić wyłącznie przez Internet. Formularze i dziesięć dowolnie wybranych dni nie są już potrzebne.

Faza przejściowa

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia SVAG i znowelizowanej ustawy SVAV w dniu 1 maja będzie można ubiegać się o zezwolenie na świadczenie usług składając wniosek do urzędu BAZG. Właściciele będą mogli korzystać z nowego systemu poboru opłat prawdopodobnie od 2025 roku. Przepisy przewidują okres przejściowy na zawarcie umowy z dostawcą usług i wyposażenie pojazdów w urządzenia pokładowe. W tym okresie, który potrwa do końca 2025 roku, systemy poboru opłat LSVA II i III będą eksploatowane równolegle.


Źródło: Federalny Urząd Ceł i Bezpieczeństwa Granic
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels